R-PRH18-XL2
18V SDS plus Cordless hammer drill "RawlHammer"
Define product parameters:
Set
Packaging and quantity
Weight and bulk packaging
  • Unit pack
    1.00 set6.18 kg
  • Bulk pack
    1.00 set6.18 kg
  • Pallet
    30.00 set185.40 kg
Related products
R-FF1 Nylon Frame Fixing 10 x 80mm, With Hex Head Screws, Zinc plated - cardboard box - 50 pcs.
Universal frame fixing with collar and hex head, delta tone plated screw
Hybrid bonded anchor R-KER-II standard - plastic cartouche - 400 ml
Hybrid bonded anchor for high loads based on styrene-free vinylester resin for concrete substrates
Rawl Battery 18V, 5.0Ah - cardboard box - 1 pc.
Battery compatible with all power tools and chargers of the Rawlplug 18V series
10mm HEX Holder 1/4" Impact Socket Cr-Mo 65mm L - plastic box - 3 pcs.
Driven impact sockets
Rawl Battery 18V, 8.0Ah - cardboard box - 1 pc.
RoofSystem SDS Plus adapter 500 mm - plastic box - 1 pc.
Roofsystem SDS Plus Adapter
R-PGL Protective gloves for power tools 10" blue - paper hanger - 1 pc.
Protective gloves with special cushions to reduce vibration when working with power tools
6mm HEX Holder 1/4" Impact Socket Cr-Mo 65mm L - plastic box - 3 pcs.
Driven impact sockets
Drill set Aggressor SDS Plus 5 pcs. - 5,6,8,10,12x100x160 mm - plastic box - 5 el.
Aggressor SDS Plus Drill Set 6x160 mm,8x160 mm,10x160 mm
Dustlessdrill SDS Plus 14x250x370 mm drill bits - plastic hanger - 1 pc.
Hollow drill bits SDS plus for dust-free drilling in concrete
Rebardrill SDS Plus drill set 6x100x160 mm; 8x100x160 mm, 10x100x160 mm, 3 pcs. - plastic box - 3 el.
Rebardrill SDS Plus drill set
Dustlessdrill SDS Plus 8x150x270 mm drill bits - plastic hanger - 1 pc.
Features
  • Compact design and lightweight construction reduces fatigue during long-term use.
  • Power tool compatible with Rawlplug 18V battery system.
  • Rubberised, profiled handle increases grip and user ergonomics.
  • Efficient electropneumatic impact generating an energy of 2.0 J with a frequency of up to 4,400 bpm allows for extremely effective drilling of holes up to 20 mm in diameter in concrete